Újabb robot landolt az aszteroidán

2018. szeptember közepén már landolt két szerkezet a Ryugura.

Fotó: JAXA
A MASCOT (French-German Mobile Asteroid Surface Scout) a japán Hayabusa-2 űrszondáról szállt le szerdán a Ryugu aszteroidára – számol be az AFP.
„Hirtelen olyan helyen találtam magam, melyhez hasonló nincs a Földön. Egy csodákkal, rejtéllyel és veszéllyel teli világban. A Ryugun landoltam” – áll a MASCOT hivatalos Twitter-oldalán. Az elvárások alapján a szerkezet rengeteg adatot fog gyűjteni a Földtől mintegy 300 millió kilométerre fekvő aszteroidáról.
A 10 kilogrammos, dobozszerű szerkezet többhullámhosszú kamerát használva képes felvételeket készíteni, emellett pedig mikroszkóppal tudja megvizsgálni a helyi ásványokat, sőt, a hőmérsékletet és a mágneses mezőt is képes felmérni.
10 nappal a MASCOT leszállása előtt már landolt két rover a Ryugun. A robotok az első szerkezetek, melyek egy aszteroidán valaha leszálltak. A roverek landolásuk óta káprázatos képeket közöltek az aszteroida felszínéről. A szerkezetek a Ryugu gravitációját kihasználva hatalmas, 15 méteres ugrásokkal közlekednek.
A MASCOT a két rovertől eltérően nem nagyon mozog, küldetése során csupán egy manővert fog végrehajtani. Ráadásul a MASCOT missziója is rövidebb lesz: míg a roverek hónapokig járhatják majd az aszteroida felszínét, a kevésbé mozgékony robot 16 óra után ki fog kapcsolni.
A MASCOT egyik fő feladata az, hogy meghatározza, hol kell majd október második felében egy mesterséges krátert kialakítania a Hayabusa-2-nek. Az űrszonda által létrehozott mélyedésből aztán értékes mintákat gyűjthetnek a kutatók.