A szélerőműveknek is van káros hatásuk a klímára
A szélturbinák a telepítésük környékén kismértékben növelik a hőmérsékletet.
Szélkerekek a magyar–osztrák határ környékén
Fotó: Bajomi Bálint
Ha az USA teljes mai energiaigényét (0,5 TWe) szélenergiával biztosítanák, az 0,24 °C-al növelné az ország felszíni hőmérsékletét. De ez még mindig sokkal jobb forgatókönyv, mintha az olajnál és gáznál maradnának a döntéshozók.
Minden nagymértékben használt energetikai rendszernek vannak környezeti hatásai. A szélgenerátorok kicsi melegítő hatásának az az oka, hogy a szélkerekek újraosztják a hőt a légkörben. A szélből nyert energia klimatikus hatása kismértékű ahhoz képest, hogy a klímakutatók milyen felmelegedési trendeket jósolnak a 21. századra, de a napenergia széleskörű használatához képest jelentősek ezen értékek.
Lee M. Miller és David W. Keith a 2018. október 4-án a Joule c. szaklapban közölt tanulmánya az eddigi legpontosabb modellezési eredményeket mutatja be a témában. A szimuláció eredményei szerint a hőmérséklet terén a szélenergia rosszabbul teljesít, mint a fotovoltaikus napenergetikai rendszerek. Ugyanakkor előnyei is vannak: például a szélkerekek közötti tér továbbra is alkalmas marad mezőgazdasági tevékenységre, ami nem mondható el a föld felszínét lefedő napelemfarmokról.
Bajomi Bálint, balint.bajomi.eu