Hamarosan elhagyja a Naprendszert a 40 éves űrszonda
A Voyager-2 1977-ben indult történelmi küldetésére.
Fotó: NASA/JPL
A NASA közleménye szerint a Voyager-2 egyre közeledik a Naprendszer pereméhez. A szakértők két, a kozmikus sugárzás emelkedését érzékelő műszer adatai alapján jutottak erre a megállapításra. A jelek szerint a Voyager-1 már 2012-ben elhagyta rendszerünket.
„Nem kétséges, környezeti változást látunk a Voyager-2 körül” – nyilatkozta Ed Stone, a Kaliforniai Műszaki Egyetem munkatársa és a misszió csapatának tagja. A kutató hozzátette, a következő hónapokban sok minden ki fog derülni, azt ugyanis egyelőre nem tudják, hogy a szerkezet pontosan mikor lép ki a Naprendszerből.
Illusztráció: NASA/JPL-Caltech
A szakértők szerint az űrszonda jelenleg mintegy 17,7 milliárd kilométerre jár a Földtől. Nehéz megmondani, hogy az űreszköz mikor fog átlépni a rendszer határán, azaz a heliopauzán.
A heliopauza egy, a Naprendszert körbevevő buborék, amely a napszél hatására jött létre. Mivel a napszelek erőssége folyamatosan változik csillagunk 11 éves periódusa során, ezért a buborék hol kitágul, hol összehúzódik.
A Voyager-2 ráadásul nem pontosan követi elődje útvonalát, ezért nehéz meghatározni a kilépés pontos dátumát. Éppen ezért a heliopauzán történő áthaladásig nem lehetnek biztosak a szakértők az időpontban.
Akármikor is következik be a kilépés, egyre biztosabb, hogy a Voyager-2 lesz a második ember alkotta szerkezet, amely elhagyta Naprendszerünket.