Hatalmas madár falta fel a neandervölgyi gyermeket

A 115 ezer éves maradványok Lengyelországban kerültek elő.

Fotó: Paweł Valde-Nowak
Azt egyelőre nem tudni, hogy a madár végzett-e a gyermekkel, de a csontokon talált elváltozások arra utalnak, hogy az állat utóbb felfalta a tetemet – írja a Live Science. Paweł Valde-Nowak, a Jagelló Egyetem munkatársa szerint a gyermek ujjpercei láthatóan keresztülhaladtak egy madár emésztőrendszerén. „Ez az első ilyen ismert példa a jégkorszakból” – mondta a kutató.
A neandervölgyi maradványai a Ciemna-barlangból kerültek elő. A csontok további érdekessége, hogy ezek a legősibb emberi leletek, melyeket Lengyelországban valaha találtak. Egészen mostanáig a legidősebb emberi maradványok azok az 52-42 ezer éves neandervölgyi fogak voltak, melyeket a Stajnia-barlangban tártak fel.
A közelmúltban azonosított csontok elemzése azt sugallja, hogy a leletek egy 5-7 éves kislánytól származnak. Maguk a maradványok kissé porózusak, és apró, szűrőszerű lyukak borítják a felszínűket. Rossz állapotuk miatt a csontokon nem tudtak DNS-vizsgálatot elvégezni.
Valde-Nowak szerint ennek ellenére nem kérdéses, hogy a csontok egy neandervölgyi maradványai, hiszen egy igen mély rétegből származnak, mely réteg rengeteg neandervölgyiekhez köthető kőeszközöket tartalmaz.
A barlangot egyébként a jelek alapján csak szezonálisan használták a neandervölgyiek. A különböző csontok mellett rengeteg, itt talált őskori eszközt azonosítottak már az évek során a régészek.
Mivel eddig csak Dél-Lengyelországban kerültek elő neandervölgyiekhez köthető leletek, feltételezhető, hogy ősi rokonaink sokkal jobban kedvelték ezt a régiót, mint az északibb, jóval jegesebb területeket.