Újabb űrtávcső került veszélybe

Ezúttal a Chandra űrtávcsővel adódtak problémák.

Fotó: NASA/CXC/NGST
A Kepler és a Hubble után újabb űreszköz került veszélybe – írja a Live Science. Az 1999 óta üzemelő Chandra űrtávcső 2018. október 10-én kapcsolt biztonsági üzemmódba, azóta pedig nem derült ki, hogy pontosan mi áll a történetek hátterében.
A NASA közleménye szerint a Chandra minden rendszere és mérőeszköze megfelelően működik, a problémát talán valamelyik giroszkóp okozta. A szakértők további vizsgálatokat fognak végezni, hogy megtalálják a hiba forrását. A giroszkópok a tájolásban játszanak kulcsszerepet, elvesztésük komoly hatással van a misszióra.
Míg a Hubble, és feltételezhetően a Chandra esetében is a giroszkópok okoznak problémát, addig a Kepler az üzemanyagszint csökkenésétől, illetve rendszerhibáktól szenved.
Jelenleg nem csak űrteleszkópok vannak veszélyben. A 2015 márciusa óta a Ceres környékén keringő Dawn űrszonda lassan kifogy az üzemanyagból, az Opportunity marjáró pedig egy heves porviharban némult el.
Bár a fentiek semmiképp sem nevezhetőek pozitív fejleményeknek, mindenképp ki kell emelni, hogy az érintett űreszközök jóval túlteljesítették tervezett küldetésüket. Ráadásul elképzelhető, hogy egyik-másik szerkezet még megmenthető.
A Hubble például még mindig rendelkezik két működő giroszkóppal, és képes akár egy giroszkópos üzemmódban is funkcionálni. Az sem lehetetlen, hogy a marsi vihar elülését követően az Opportunity új erőre kap majd, és abban is bízhatunk, hogy a Chandra is folytatni fogja misszióját.