A kávékrízis közepén vagyunk
Az ültetvényeket egy veszélyes gombajárvány fenyegeti.
Fotó: Pixabay
A problémát a Hemileia vastatrix nevű gombafaj okozza – írja az IFLScience. A szakértők szerint nincs esély a gomba kiirtására, terjedését azonban talán sikerül szabályozni. „Korunk legnagyobb kávéválságának közepén vagyunk” – nyilatkozta Josué Morales, guatemalai kávétermesztő és kereskedő.
Az elmúlt 10 évben Latin-Amerikában több alkalommal is felütötte a fejét a gomba által kiváltott betegség. A világ arabkávé-készletének hétnyolcada a régióból származik, 2012 óta pedig sok ültetvényen 50-80 százalékkal esett vissza a termelés. Egyes gazdák ellenálló kávécserje használatával átmenetileg orvosolták a problémát, hosszú távon azonban ez a módszer sem fenntartható.
A Hemileia vastatrixra való fogékonyság esetében két típusú kávé létezik: az egyik fogékony a gombafertőzésre, míg a másik jóval ellenállóbb. 2017-ben azonban kiderült, hogy az ellenálló növények idővel ugyanúgy fogékonnyá válhatnak. Könnyen elképzelhető, hogy néhány éven belül egyéb kávéfajok is megadják magukat a gombának.
A fertőzésnek való ellenállás a hibridizáció miatt szűnik meg: ahogy keresztezik a különböző fajtákat, a gének is úgy lépnek interakcióba egymással. A kölcsönhatások miatt idővel eltűnnek azok a génkifejeződések, melyek segíthetnének a gomba elleni védekezésben.
Nem ez az első alkalom, amikor a Hemileia vastatrix problémát okoz: a 19. században Ceylon az egyik legnagyobb kávétermelő volt, a gombának azonban 20 év elegendő volt ahhoz, hogy 90 százalékkal csökkentse a termést. Az országban végül teacserjékre álltak át a gazdák.
Mivel a becslések alapján 2050-re megduplázódhat a kávé utáni kereslet, sürgős megoldást kell találni a mostani krízisre.