Történelem előtti alkotásra bukkant három halász
A szerencsés halászok Délkelet-Törökországban, az Eufrátesz közelében találták meg a faragványt.
Fotó: Kemal Karagoz/Anadolu Agency
Az ősi ábrán egy emberi alak látható íjjal és nyíllal a kezében, amint éppen vadászik – írja az IFLScience. A faragványon absztrakt ábrák és szarvas állatok is feltűnnek.
Az ábra 8 méter hosszú és 70 centiméter széles. A három halász október elején azonosította a faragványt, miután az Adıyaman tartományi Atatürk-gátnál fekvő tó vízszintje jelentősen, 10-15 méterrel csökkent. A férfiak felismerték a lelet jelentőségét, és videót készítettek az alkotásról, melyet aztán bemutattak a közeli Adıyamani Múzeum munkatársainak.
Miután megvizsgálták az ábrát, Mehmet Alkan, az intézmény igazgatója kijelentette, hogy a jelenet a 3,3 millió éve kezdődött és 11 500 éve véget ért őskőkorszakban készülhetett. Alkan szerint most megkezdődik a faragvány részletes elemzése, és ha kiderül, hogy korábban még nem azonosították, akkor regisztrálni fogják a felfedezést.
A szakértő hozzátette: a vízszint emelkedése kisebb károkat okozott az alkotásban. Bár a víz ismét ellepheti a faragványt, a kutatók nem szeretnék eltávolítani a kőzetről.
Az Eufrátesz környékén igen korán megjelentek az emberfélék, így a régióban rengeteg értékes leletet találni. A térségben nagyjából 12 000 évvel ezelőtt az emberek elkezdtek letelepedni, és kialakították az első komplex társadalmakat. A most feltárt faragványoktól nem messze fekszik Göbekli Tepe, ahol a legkorábbi ismert körtemplomok találhatóak.