Apró műanyagok vannak emésztőrendszerünkben
A szakértők először mutattak ki mikroműanyagokat emberi székletben.
Fotó: Pixabay
A Bécsi Orvostudományi Egyetem és az Osztrák Környezetvédelmi Hivatal munkatársai először mutattak ki mikroműanyagokat emberi székletben – számol be az EurekAlert. A kutatásban a szakértők a világ különböző országaiban élő alanyok székletmintáit vizsgálták, és összesen tíz különböző műanyagtípust azonosítottak.
A mikroműanyagok olyan műanyagdarabkák, melyeknek átmérője kisebb 5 milliméternél. A szakértők eddig is tudták, hogy a részecskék képesek felhalmozódni az állatok szervezetében, de ez az első alkalom, amikor a szennyeződéseket emberek emésztőrendszerében is felfedezték.
A kutatásban a nyolc alany naplót vezetett arról, hogy mit ettek a vizsgálat hetén, és leadták székletmintáikat.
A szakértők változatos méretű, 50-500 mikrométeres darabkákat azonosítottak a mintákban. Az eredmények alapján a mikroműanyagok minden alany emésztőrendszerében jelen voltak, átlagosan 20 részecskét mutattak ki 10 gramm székletben. Összehasonlításként, a WESSLING Hungary Kft. legutóbbi vizsgálataiban a Duna 1 köbméter vizében 50 részecskét találtak.
Philipp Schwabl, a csapat vezetője szerint kutatásukkal alátámasztották, amire régóta gyanakodtak: a műanyag az emberi bélrendszerben is felfedezhető. A kutató úgy véli, ez aggodalomra ad okot, különösen azon személyek esetében, akik valamilyen gasztrointesztinális rendellenességben szenvednek.
Az állatokon elvégzett elemzések alapján a mikroműanyagok leginkább a bélben képesek felhalmozódni, a kisebb részecskék azonban a véráramba, a nyirokrendszerbe és a májba is bekerülhetnek. További vizsgálatokra lesz szükség ahhoz, hogy kiderítsék, az embereket mennyire is fenyegetik a mikroműanyagok.