A szaglás és a térbeli memória kapcsolata
Egy friss kutatás eredményei arra utalnak, hogy a szaglás kapcsolatban állhat a térbeli tájékozódással, és a két folyamatban résztvevő agyterületek átfedést mutatnak.
Fotó: Profimedia
Egy korábban megfogalmazott feltevés szerint a szaglás azon célból fejlődött ki az evolúció során, hogy segítse az állatok tájékozódását a környezetükben. A térbeli memória fejlődése során az egyed felismeri a környezetében található tereptárgyakat, és a folyamat során egy kognitív térkép jön létre az agyában. Jelenleg már van valamennyi bizonyíték arra, hogy a szagok felismerése kapcsolatban állhat a térbeli memóriával, de eddig még nem vizsgálták ezt közvetlenül.
A Veronique Bohbot és munkatársaiból álló kanadai munkacsoport tanulmánya 2018. október 16-án jelent meg a rangos Nature Communications tudományos folyóiratban. Ebben beszámolnak arról, hogy közvetlen bizonyítékot találtak a szagok azonosítása és a térbeli memória közötti kapcsolatra. A szerzők egy 57 emberből álló csoporttal végeztek fájdalommentes kísérleteket. A résztvevőknek egyrészt illatokat kellett felismerniük, másrészt egy virtuális városban kellett megtalálni a megfelelő útvonalat különböző tereptárgyak között. Azon résztvevők, akik jól szerepeltek a szagok azonosítása terén, jól teljesítettek az „útvonaltaláló” kísérletben is.
A kísérletben szereplő virtuális város
Forrás: Nature Communications
Mágneses rezonancia képalkotás (MRI) használatával a szerzők kimutatták, hogy az agy egy bizonyos területének (a mediális orbitofrontális kortexnek) a vastagsága, illetve egy másik agyterület, a jobb oldali hippokampusz térfogata segítségével meg lehet jósolni, hogy az illető hogyan teljesít majd a teszteken. Ez arra utal, hogy azonos agyterületeken alapul a szagok azonosítása és a térbeli tájékozódás képessége. További tesztekkel az is kiderült, hogy olyan betegeknél, akik esetében sérült a mediális orbitofrontális kortex, mind a szagok felismerése, mind a térbeli tájékozódás képessége károsodott.
Néhány, az MRI vizsgálatok eredményét mutató felvétel
Forrás: Nature Communications
Bár további kutatások szükségesek a témában, a tanulmány szerzői amellett érvelnek, hogy a szaglás eredeti funkciója a kognitív térkép kialakításában és a térbeli memóriában segítség volt.
Bajomi Bálint –balint.bajomi.eu