Idegenek építhették az ‘Oumuamuát?
A csillagközi objektumot tavaly októberben fedezték fel.
Fotó: ESO/M. Kornmesser
Shmuel Bialy és Avi Loeb, a Harvard Smithsonian Asztrofizikai Központ szakértői az ‘Oumuamua egyedi mozgását elemezték – írja az IFLScience.
Az objektumot tavaly októberben fedezték fel, ez az első olyan égitest, melyet a Naprendszerben találtak, és bizonyítottan egy idegen csillagrendszerben született. Az ‘Oumuamua egyik különlegessége, hogy amikor megközelítette a Napot, hirtelen felgyorsult.
Sok kutató szerint a jelenség hátterében az áll, hogy az égitest felszínét olyan illékony anyagok borították, melyek a napsugárzás hatására elpárologtak, ez pedig megnövelte az objektum sebességét. Bialy és Loeb ugyanakkor úgy vélik, hogy ennek ellentmond, hogy az ’Oumuamuánál nem tapasztaltak olyan forgást, melyet egy efféle eseménynél elvárnának.
A szakértők szerint sokkal valószínűbb, hogy a gyorsulást a Nap fénynyomása váltotta ki. Ez pedig azt jelenti, hogy az objektum egy olyan csillagközi anyagot tartalmaz, melyet egyelőre nem ismer a tudomány.
Bialy és Loeb úgy gondolja, hogy a rejtélyes anyag egyaránt lehet természetes és mesterséges eredetű. Az egyik lehetséges magyarázat, hogy az ’Oumuamua egy olyan fényvitorla, amely egy fejlett civilizáció egyik űreszközéről vált le.
Azt nem tudni, hogy ha az objektum valóban mesterséges, úgy véletlenül, vagy szándékosan juttatták-e el a Naprendszerbe. Mivel az ’Oumuamua már messze jár, a tudósok nem képesek tovább vizsgálni. Remélhetőleg idővel találnak még hasonló objektumot a Naprendszerben, és így sikerül többet megtudni a hasonló testek eredetéről.