Ősi művészek 40 ezer éves alkotásaira bukkantak
A barlangrajzok a legkorábbi ismert figuratív ábrázolások közé tartoznak.
Fotó: Pindi Setiawan
A Griffith Egyetem csapata borneói ábrákat vizsgálva megállapította, hogy a barlangrajzok mintegy 40 ezer évesek, ezzel a legkorábbi figuratív ábrázolások közé tartoznak. Az új felfedezés azt bizonyítja, hogy a barlangfestészet nem Európában, hanem Délkelet-Ázsiában jelent meg elsőként.
A Borneón található indonéz provincia, Kelet-Kalimantan területén az 1990-es évek óta sorra kerülnek elő barlangrajzok nehezen megközelíthető hegyi régiókban. Az új kutatásban Maxime Aubert és kollégái ezen ábrák urániumtartalmát mérték fel, hogy becslést adhassanak korukra.
Aubert szerint a legősibb rajz, amely egy azonosítatlan állatot, talán valamilyen vad szarvasmarhát ábrázol, legalább 40 ezer éves. A kutató úgy véli, jelenleg ez a legkorábbi ismert figuratív barlangfestmény. A rajzok vizsgálata azt is felfedte, hogy mintegy 20 ezer éve jelentős változás állt be a kultúra ábrázolási stílusában.
„Hogy kik voltak Borneó jégkori művészei, és mi történt velük, rejtély” – nyilatkozta Pindi Setiawan, a Bandungi Műszaki Intézet munkatársa és a csapat tagja.
A szakértők sokáig úgy gondolták, hogy a barlangfestészet központja Európában volt, az utóbbi időkben azonban sorra bukkannak fel azok a bizonyítékok, melyek azt sugallják, hogy a korai művészetnek két központja is volt: egy Eurázsiában, egy pedig Indonéziában.
Aubert és kollégái 2014-ben már igazolták, hogy mintegy 40 ezer éve hasonló barlangrajzok jelentek meg Celebeszen is. A kutatók most úgy vélik, hogy a technika Borneóból érkezett, a festészet pedig fokozatosan terjedt el a térségben, és talán Ausztráliáig is eljutott.