Kontinensmaradványok a jég alatt
Az egykori földrészek maradványait az Antarktisz jege alatt találták meg.
Fotó: Pixabay
Jörg Ebbing, a Kieli Egyetem munkatársa és kollégái készítette új térkép azt mutatja, hogy Kelet-Antarktika több ősföldből épül fel, melyek a távoli múltban mára eltűnt földrészekhez tartoztak – számol be a Live Science. A szakértő hozzátette, megfigyelésük a szuperkontinens, Gondwana feldarabolódásáról, illetve az Antarktika és a környező földrészek kapcsolatáról árulkodik.
Mivel az Antarktika nehezen megközelíthető, és vastag jégtakaró fedi, a geológusok viszonylag keveset tudnak a területéről. Ebbing és kollégái az új vizsgálatban az Európai Űrügynökség GOCE műholdjának adatait használták fel. A szerkezet 2009 és 2013 között keringet a Föld körül, hogy felmérje a bolygó gravitációs sajátosságait.
Mivel a topográfiai és sűrűségbeli eltérések a tömegvonzásra is hatnak, a szakértők a GOCE információit elemezve rekonstruálni tudták az Antarktika mélyének geológiai tulajdonságait.
A 3D térkép végül felfedte, hogy a földrész egykor a 180 millió éve felbomlott Gondwana része volt. Bár a jeges földrész egységesnek tűnhet, Kelet- és Nyugat-Antarktika valójában sok szempontból különbözik: előbbinél a kéreg 40-60, míg utóbbinál 20-35 kilométer vastag. Kelet-Antarktika ráadásul különböző ősföldeket tartalmaz. Ebbing szerint friss adataik azt mutatják, hogy a régió ősföldjei sokkal összetettebbek, mint eddig hitték.
Szintén izgalmas felfedezés, hogy a nyugat-antarktikai Maria Byrd-föld alatt egy alacsony sűrűségű térség található. A felső köpeny ezen alacsony sűrűségű része 66 millió évvel ezelőtt, kőzetolvadék-szivárgás miatt jöhetett létre.