Macskákkal teli sírokat találtak Egyiptomban

Több tucat mumifikálódott macskát és macskákat ábrázoló szobrokat azonosítottak egy egyiptomi nyughelyeken.

Fotó: Eygpt’s Ministry of Antiquities
Régészek egy csoportja újabb bizonyítékot talált arra, hogy az ókori Egyiptomban komoly tisztelet övezte a macskákat – írja az IFLScience. A szakértők három sírt tártak fel Szakkarában, a nyughelyeken több tucat mumifikálódott macskamaradványt, több mint száz aranyozott fa macskaszobrot és egy Básztetet, a macskaformájú istennőt ábrázoló rézszobrot azonosítottak.
A kutatók emellett néhány igen ritka, mumifikálódott szkarabeuszt is találtak. A rovarok közül legalább kettőt szándékosan konzerváltak, vászonba csavarva, mészkőszarkofágban
A régészek szerint a leletek mintegy 4500 évesek. Az egyiptomi Régiségek Minisztériuma szerint az új felfedezés lenyűgöző, a nyughelyek bejárata egészen a feltárásig sértetlen volt.
Az ókori egyiptomiak életében a macskák fontos spirituális szerepet töltöttek be, gondoljunk csak Básztetre, Mafdetre vagy Szahmetre, ezeket az istennőket mind valamilyen macskaféle fejével ábrázolták. Az állatok tisztelete miatt nem volt ritka, hogy haláluk után a macskákat mumifikálták.
Hasonló módon a szkarabeuszokra is szentként tekintettek a korabeliek, a Khepri nevű istenséget például rovarfejjel jelenítették meg. A konzerválódott rovarmaradványok azonban ritkák, különösen Szakkara környékén.
„A szkarabeusz igazán különleges, igazi ritkaság” – nyilatkozta Mosztafa Vaziri, az egyiptomi Régiségek Hivatallának főtitkára. A szakértő hozzátette, a sírokban azonosított koporsókat szkarabeuszrajzokkal díszítették, hasonlóval eddig még nem találkozott.