Sötét anyagból álló „hurrikán” tart felénk
Nagyon jó lenne, ha a kutatók meg tudnák vizsgálni a jelenséget.
Kép: Pixabay
A Ciara O’Hare, a Zaragozai Egyetem munkatársa által vezetett csapat olyan Tejúthoz közeli csillagokat vizsgált, melyek egyetlen pont felé mozognak – írja az IFLScience.. Ezeket a csillagokat együtt S1 csillagfolyamnak nevezik. A kutatók úgy vélik, hogy az objektumok egy olyan törpegalaxis maradványai, melyet évmilliárdokkal ezelőtt nyelt el a Tejútrendszer.
Az S1 mintegy 30 ezer csillagból áll, melyeket 2017-ben fedezett fel az Európai Űrügynökség Gaia űrszondjája. Az S1 jelenleg 500 kilométer per másodperccel száguld galaxisunk előtt. A szakértők úgy gondolják, ez látványos hatással lehet a környező sötét anyagra.
A sötét anyag olyan feltételezett matéria, melyet a mai műszereinkkel nem tudunk kimutatni, és amely nem lép interakcióba a hagyományos anyaggal. O’Hare-ék szerint a jelenlegi eszközök a sokat vitatott sötétanyag-típust, az enyhén kölcsönható masszív részecskékeket (WIMP) próbálják azonosítani, az S1-nél azonban valószínűleg nem lesznek képesek kimutatni a WIMP-eket.
Pedig a kutatók számításai alapján az extra sötét anyag a Naprendszert is eléri, és úgy vélik, az efféle sötétanyag-hurrikánok idővel észlelhetővé válnak majd.
Bár az elmúlt időszakban több csapat is próbálkozott már a sötét anyag vizsgálatával, közvetlen módon egyelőre nem sikerült megfigyelni a titokzatos anyagot.