Elveszett görög város romjai kerültek elő

A települést egészen mostanáig csak ókori forrásokból ismerték.

Fotó: Görög Kulturális Minisztérium
Az ókori feljegyzések szerint Teneát a trójai háborúból elmenekültek alapították valamikor az időszámítás előtti 12-13. században – írja az IFLScience. Egészen mostanáig azonban a szakértőknek nem sikerült megtalálniuk a város maradványait.
A görög Kulturális Minisztérium a közelmúltban bejelentette: edényeket, ékszereket és romokat találtak a dél-görögországi Khiliomodi közelében.
A korabeli források alapján Tenea évszázadokon át virágzott, majd a Római Birodalom összeomlása után elnéptelenedett. A város bukását feltételezhetően a gótok, majd a 6. században a szlávok és avarok támadása idézte elő.
A görög régészek öt éve dolgoznak Khiliomodinál. A szakértők eddig temetőket vizsgáltak, egy 2018 őszén zajló feltárás során azonban sikerült Tenea első maradványait is megtalálniuk. Az ásatás egyik legérdekesebb leletegyüttese 200 igen ritka hellén és késő római kori érme.
Eleni Korka, a feltárást vezető kutató szerint a területen előkerült tárgyak arról árulkodnak, hogy a település lakói rendkívül tehetősek voltak. A város központi helyen feküdt, a helyiek bizonyosan profitáltak a kereskedelemből. A lelőhelyen olyan kerámiákat is találtak, melyeken keleti minták vannak, Tenea tehát a nyugati és keleti térségekkel egyaránt érintkezésben lehetett.
A régészek a jövőben folytatni fogják az ásatásokat a környéken, így remélhetőleg még többet kideríthetnek a város történetéről.