Nagyvárosnyi krátert fedeztek fel a kutatók
A gigantikus krátert a grönlandi jégtakaró alatt fekszik.
Fotó: NASA’s Scientific Visualization Studio
A Koppenhágai Egyetem által vezetett nemzetközi kutatócsapat 2015 júliusában figyelt fel a hatalmas mélyedésre, miközben egy, a NASA által készített térképet vizsgáltak – számol be a NASA oldala. A térkép a grönlandi jégtakaró alatt található topográfiai sajátosságokat mutatta be. A körkörös kráter a Hiawatha-gleccser alatt fekszik, a jégréteg peremén.
A kutatók a felfedezést követően az űrhivatal műholdjainak adatait elemezték, 2016 májusában pedig egy kutatórepülővel is megvizsgálták a területet. Az eredmény azt mutatta, hogy a mélyben egy 300 méter mély és 30,5 kilométer széles kráter húzódik. A mélyedés a Föld 25 legnagyobb becsapódási krátere közé tartozik.
„A NASA világszerte ingyenesen elérhetővé teszi az általa gyűjtött adatokat a tudósoknak és a közösségnek” – nyilatkozta Joe MacGregor, a NASA glaciológusa. A becslések alapján a kráter legkorábban 3 millió éve alakult ki egy 800 méter széles vasmeteorit becsapódásával. A mélyedést végül jég fedte be.
Kurt Kjær, a Koppenhágai Egyetem munkatársa és a csapat vezetője szerint a kráter kivételes állapotban konzerválódott, ami meglepő, hiszen a gleccserjég remek erodáló anyag. A kutató hozzátette, a kráter állapota arról árulkodik, hogy a legutóbbi jégkorszak alatt jött létre.
Korábbi vizsgálatok már igazolták, hogy a nagyobb becsapódások világszerte befolyásolták az éghajlatot, ez pedig az élővilágra is hatással volt. Kjærék következő célja az, hogy felmérjék, milyen következményekkel járhatott a Hiawatha-krátert kialakító meteorit becsapódása.