Gerincsérültek gyógyítása elektromos stimulálással

A gerincvelő célzott, elektromos stimulálással gyógyítottak három gerincsérült pácienst, akik most már újra tudnak járni.

NAGYÍTÁS A kísérleteknél használt technológia sematikus rajza
Forrás: Nature
A gerincvelő sérülései megszakítják a kommunikáció egy részét az idegrendszerben. Ez sok esetben ahhoz vezet, hogy elvesznek fontos idegi funkciók, illetve lebénulnak bizonyos testrészek. Állatkísérletekben már korábban sikerült a gerincvelő stimulálásával, szaknyelven epidurális elektromos stimulációval (EES) helyreállítani az állatok mozgását, de embernél eddig ezt nem sikerült elérni, ismeretlen okok miatt.
Grégoire Courtine és munkatársai a Nature 2018. október 31-én megjelent számában számolnak be idevágó kísérleteikrő. Olyan férfiakat kezeltek, akiknek több mint négy éve sérült a gerincük, és emiatt részlegesen, vagy teljesen lebénult az alsó végtagjuk. A mozgató idegsejtek aktiválásáról készült térképek és szimulációs modellek segítettek abban, hogy meghatározzák a különböző izomcsoportok optimális stimulálási mintázatát. Valós időben és vezeték nélkül kommunikáló impulzusgenerátorral irányították az EES-rendszert, és úgy időzítették az impulzusokat, hogy harmonizáljanak a páciens mozgási szándékával. A betegek először futópadon lépkedtek, majd néhány napi gyakorlás után eljutottak odáig, hogy külső támogatással ugyan, de tudjanak a talajon sétálni. Mindeközben EES-impulzusokat kaptak. A rehabilitációs időszak végére három páciens, bár mankóra támaszkodva, de önállóan tudott járni.
Fordítás: bajomi.eu