Megtalálták a legkisebb dinólábnyomokat
A lenyomatok mindössze 1 centiméteresek.
Megtalálták a világ legkisebb, mindössze 1 centiméteres dinoszaurusz-lábnyomait Dél-Koreában – számol be az IFLScience. A leletek egy azonosítatlan raptorfajhoz tartoznak. A nyomatok nagyjából 110 millió évesek, és Csindzsu közelében kerültek elő egy kiszáradt tómederben. A lelőhelyen korábban már több kréta kori maradványt is találtak.
A lábnyomok elemzése azt sugallja, hogy a leletek raptoroktól származnak. Ezek az élőlények viszonylag gyakori húsevő, két lábon járó, madárszerű dinoszauruszok voltak. A faj mérete miatt különlegesnek számít ebben a csoportban.
Anthony Romilio, a Queenslandi Egyetem munkatársa szerint a parányi lábnyomok arra utalnak, hogy az érintett dinoszaurusz olyan kicsi volt, hogy egy ember tenyerében is elfért volna. „Ezek a világ legkisebb dinoszaurusz-lábnyomai” – nyilatkozta a szakértő.
A kutató hozzátette: Kína területén már több apró raptor kövületét is felfedezték. A mikroraptorok akkorák lehettek, mint egy holló, és 2,5 centiméteres lábnyomokat hagytak. Romilio szerint a felnőtt mikroraptorok túl nagyok voltak ahhoz, hogy 1 centiméteres legyen a lábnyomuk, így elképzelhető, hogy a most azonosított leletek kifejletlen példányoktól származnak. Ezt az elméletet igazolja, hogy ugyanazt a lábformát más-más méretű nyomokon is felfedezték.
A leletegyütteshez köthető ismeretlen fajt egyelőre Dromaeosauriformipes rarusnak nevezték el. A Dromaeosauridae családba madárméretű, két lábon járó dinoszauruszok tartoztak.
A raptorok igen egyedi lábfejjel rendelkeztek: három ujjukból csupán kettő érintette a talaj, a harmadik pedig visszahúzódott.