Különös szeizmikus rezgések rázták meg a bolygót

A kutatók egyelőre nem értik, hogy pontosan mi okozhatta a jelenséget, de feltételezhető, hogy a választ egy indiai-óceáni szigetcsoportnál kell keresni.

2018. november 11-én különös szeizmikus rezgés futott végig bolygónkon – írja az IFLScience. A kutatók úgy gondolják, hogy az esemény forrása az Indiai-óceánon, az Afrika és Madagaszkár közt fekvő szigetállam, Mayotte közelében lehetett.
A 20 percig tartó földmozgás meglehetősen gyenge volt, és az Amerikai Geológiai Intézet valós idejű szeizmogramjai is így észlelték. „Nem hiszem, hogy korábban láttam volna hasonlót. Ez azonban nem jelenti azt, hogy az esemény okozója egzotikus lenne” – mondta Göran Ekström, a Columbia Egyetem munkatársa.
Az esemény során a lassú és alacsony frekvenciájú rezgések 17 másodpercenként ismétlődtek. Bár a szakértőknek vannak elméleteik arról, hogy mi idézte elő a folyamatot, egyelőre nem sikerült biztos magyarázatot találni a szeizmikus eseményre.
A Francia Geológiai Intézet szerint a jelenséget egy újonnan beinduló vulkáni aktivitás idézhette elő Mayotte közelében. A kutatók szerint egy helyi, kellően nagy magmakamra kiürülése magyarázatot adhat a rezgésekre.
A november 11-i eseményt megelőző fél évben a kutatók több kisebb földmozgást is érzékeltek Mayotte partjaitól nem messze. A folyamat hatására a szigetcsoport néhány milliméterrel elmozdult. A szakértők arra gyanakodnak, hogy a jelenséget a tektonikus lemezek mozgása és a vulkáni aktivitás együttesen okozhatja.
Az elkövetkező időszakban a geológusok tovább tanulmányozzák majd a régiót, hogy jobban megértsék a mélyben zajló folyamatokat.