9000 éves kőmaszkot találtak

A különleges lelet Ciszjordániában került elő.

A kivételes, mintegy 9000 éves kőmaszkot Pnei Hever közelében találták meg – számol be a Live Science. Ronit Lupu, az Izraeli Régészeti Hatóság munkatársa szerint a leletet egy helyi férfi találta meg. A maszk felfedezésének helyén a szakértők további újkőkori maradványokat is felfedeztek, így feltételezhető, hogy a mélyben egy lelőhely vár a feltárásra.
Az álarc olyannyira lenyűgöző, hogy Lupu szerint egyik kollégája a Rockefeller Múzeumnál örömében elsírta magát, amikor meglátta. A maszk igen finom kidolgozottságú.
Az évek során Dél-Levante területén több mint egy tucat hasonló alkotást találtak, a legutóbbit 35 éve. Az új lelet különlegessége, hogy azon kevés maszkok közé tartozik, melynek ismert a lelőhelye. A probléma az, hogy a legtöbb efféle lelet a régiségek piacán bukkan fel, így származási helyük bizonytalan.
Az újkőkori álarcok közül a legbiztosabb régészeti forrással az Izrael Múzeum gyűjteményéhez tartozó Nahal Hemar-maszk rendelkezik. Ez 1983-ban került elő egy Holt-tengerre néző barlangból.
A kutatók nem tudják, hogy az ősi közel-keletiek pontosan mire is használták az állarcokat. A maszkok szélein lyukak találhatóak, így feltételezhető, hogy valamilyen rögzítés segítségével bizonyos szertartások során vették föl az igen nehéz álarcot.