Kína hamarosan űrtörténelmet írhat

Az ázsiai ország lehet az első, amelynek sikerül robotot juttatnia a Hold túlsó oldalára.

2018. december 8-án indul történelmi missziójára a Csange-4 leszállóegysége és rovere – írja a The Verge. Ha a küldetés sikerül, Kína lesz az első nemzet, amely űreszközt juttat a Hold túlsó oldalára.
A Hold kötött tengelyforgású égitest, ez azt jelenti, hogy mindig egyazon fele néz a Föld felé. Bár az űrszondáknak köszönhetően a túlsó oldalát is ismerjük már, eddig roverrel még nem sikerült feltérképezni ezt a területet.
A Csange-4 a déli Aitken-medencében fog landolni. A 2500 kilométer átmérőjű és 12 kilométer mély medence a legnagyobb ismert becsapódási kráter a Naprendszerben. A szakértők szerint a medence az egyik legősibb kráter a Holdon, elemzése így segíthet jobban megérteni az égitest, illetve a Naprendszer korai történetét.
A Csange-4 ugyan nem fog mintákat hazaküldeni, méréseivel azonban így is nagyban hozzájárulhat a déli-sarki Aitken-medence megismeréséhez. Amennyiben a rover missziója sikeres lesz, jövőre Kína újabb szerkezetet küldhet a Holdhoz, a távolabbi jövőben pedig akár emberes küldetést is végrehajthat.
Eddig három országnak, az Egyesült Államoknak, a Szovjetuniónak és Kínának sikerült eszközöket küldenie a Holdra. Előbbi két ország a hidegháború alatt, utóbbi pedig 2013-ban érte el az égitest Földhöz közeli felét.