AZ ELTE Innovatív Kutatói
A Motor Farmakológia Kutatócsoport (MTA) a motorfehérjéket mint potenciális gyógyszercélpontokat vizsgálja, és a motorfehérjékre ható gyógyszerhatóanyagokat fejleszt. A csoport vezetője Prof. Málnási-Csizmadia András, vezető innovátora Dr. Gyimesi Máté. A benyújtott szabadalommal kapcsolatos feltalálótársak még Pénzes Máté és Végner László.
Az iszkémiás stroke (oxigénhiányos stroke, melynek leggyakoribb oka a vért szállító artériák elzáródása) alatt történő érelzáródást speciális műtéti eljárással modellezzük. Ezt követően a kezelendő állatok a sérült agyterületre speciális hatóanyagot kapnak, míg a kontroll csoport hordozó anyagot kap. In vivo (élő szervezeten belüli) képalkotási módszerekkel (MRI, SPECT) kimutatható, hogy a kezelt állatokban a sérült agyterületen az agyi vérkeringés mértéke megnövekedett, az agyi ödéma mérete jelentősen csökkent. A kezelt állatoknál jelentős neurológiai és általános tüneti javulás észlelhető.
Jelenleg még a hatóanyag sérült agyterületre juttatásának tökéletesítésén dolgoznak a kutatók, ezzel a jelenleg elterjedt (trombektómia) műtétek közben is beadható a gyógyszer.
Izomgörcsökkel járó betegségek gyógyítása
Stroke után az izmok nem kapják meg a megfelelő impulzusokat az agyból, emiatt a betegek átmeneti vagy tartós izomgörcsökben szenvednek. A jelenlegi piacon lévő izomrelaxánsok a központi idegrendszerre hatnak így több komoly mellékhatásuk lehet (szívelégtelenség, paralízis).
Ahogy Málnási professzor elmondta, a kifejlesztett hatóanyag kizárólag a vázizom motorfehérjére, a miozinra hat, így optimális tulajdonságokkal rendelkezik egy mellékhatásoktól mentes hatóanyag fejlesztésére. Ez a gyógyszer megoldást jelent a sclerosis multiplex-, stroke-, vagy más gyógyszerek által okozott izomgörcsök enyhítésére.
A miozin motorfehérje- család tagjai fontos gyógyszercélpontok, mert kulcsszerepet játszanak a vázizom, a simaizom és a szívizom összehúzódásában, a sejtek osztódásában és mozgásában, az idegsejtek nyúlványnövekedésében, ezáltal az agyi plaszticitás kialakításában, illetve az idegrendszer regenerációs folyamataiban.
A díjazott kutatócsapat alapvetően új megközelítéssel kezdett el hatóanyagot fejleszteni azáltal, hogy a regenerációért közvetlenül felelős motorfehérjére tervezte gyógyszert. Sikerült kifejleszteni és szabadalmaztatni az első olyan, miozin motorfehérjét gátló hatóanyagot, amely regenerálja a stroke utáni agyi károsodást.