A szív nélküli asszony rejtélye
Waitzenbach Terézia rejtélye két évtizede foglalkoztatja a tudósokat.
A 72 éves korában elhunyt asszony testét a többi váci múmiával együtt 1994-ben a Fehérek templomának egy elfeledett kriptájában találták meg. Minden múmiának megvan a maga sajátos története, ám ez a test valamiben különbözik a többitől.
„Az asszony mellkasán egy kb. 15 centiméter hosszú vágás látható, amelyet a halál beállta után ejtettek. Valamiért eltávolították a nő szívét, mellkasát pedig faforgáccsal tömték ki. Próbáltuk megfejteni, vajon miért tették ezt” – mondta Pap Ildikó antropológus, A világ múmiái kiállítás egyik kurátora. A 300 éves múmia jelenleg a világ legnagyobb ilyen jellegű gyűjteményének helyet adó tárlaton látható, melyet 2019. január 20-ig tekinthet meg a közönség a belvárosi Komplexben.
„Az egyik lehetséges megfejtés a tetszhaláltól való félelem. Akkoriban, a 18. század végén, a 19. század elején még gyerekcipőben járt az orvostudomány, reális veszély volt az élve eltemetés” – magyarázta a szakértő. A „látszatos halál”-tól való rettegés, az, hogy, egy földalatti koporsóban térjenek magukhoz, sokakat arra sarkallt, hogy végrendeletben kössék ki, hogy temetésük előtt szúrják át vagy vegyék ki a szívüket, ezzel biztosítva, hogy már valóban meghaltak.
„Úgy gondoljuk, Terézia esetében más lehetett a szív eltávolításának oka. Akkoriban hűtés hiányában a holttestet nem tudták szállítani, így eltemették, a szívet pedig egy lezárt urnában vitték haza az elhunyt szülőföldjére. A szívurnás temetés elsősorban a tehetősebb családoknál volt gyakori” – magyarázta a kiállítás kurátora.
A különleges, világviszonylatban is egyedülálló tárlaton a váci múmiák közül többet is megtekinthetnek az érdeklődők, és a testeken keresztül végigkövethetik 4500 év történelmét Dél-Amerikától Németországig, Egyiptomtól Magyarországig.