Megtalálták az eddigi legtávolabb égitestet a Naprendszerben
A távoli objektumot egy nemzetközi kutatócsapat fedezte fel.
Az apró, kerekded, rózsaszín árnyalatú égitest 17,95 milliárd kilométerre fekszik a Naptól – írja az IFLScience. A színe arról árulkodik, hogy az objektum jeges.
Az 2018 VG18 jelű égitest átmérője 500 kilométer. Ez az első objektum, amelyet 100 csillagászati egységnél távolabb fedeztek fel rendszerünkben – egy csillagászati egység a Nap és a Föld átlagos távolságával egyenlő.
A 2018 VG18 120 csillagászati egységre helyezkedik el a Naptól, sokkal messzebb, mint az eddigi legtávolabbi objektum, a 96 csillagászati egységre található Eris törpebolygó.
A szakértők a hawaii Mauna Keán található Subaru távcső által 2018 novemberében készített képek segítségével fedezték fel az égitestet. Decemberben a chilei Las Campanas Obszervatóriummal tovább vizsgálták a 2018 VG18-at, így sikerült igazolni a létezését.
David Tholen, a Hawaii Egyetem munkatársa és a csapat tagja szerint egyelőre csak az objektum távolságát, átmérőjét és színét ismerik. A kutató hozzátette, a 2018 VG18 igen messze helyezkedik el, ezért nagyon lassan, valószínűleg több mint ezer év alatt kerüli meg a Napot.
Scott Sheppard, a Carnegie Tudományintézet szakértője úgy véli, a 2018 VG18 sokkal távolabb fekszik, és jóval lassabban mozog, mint a Naprendszerben eddig ismert objektumok, így akár évekbe is telhet, mire sikerül kiszámítani a pályáját.
A kutatók szerint a 2018 VG18 sok más extrém objektumhoz hasonlóan mozoghat. Ezek a hasonló pályájú égitestek arról árulkodnak, hogy egy óriási, bolygótömegű objektum található a Neptunusz pályáján túl, amely gravitációjával hat a helyi égitestekre. Ez az objektum a feltételezett kilencedik bolygó a Naprendszerben, melynek létezésére egyre több a bizonyíték.