El fognak tűnni a Szaturnusz gyűrűi
A szakértők a Cassini és a Voyager űrszondák adatait elemezve arra jutottak, hogy gyűrűrendszer 100 millió éven belül eltűnhet.
A kutatók a Voyager űrszondáknak köszönhetően már évtizedek óta tudják, hogy a Szaturnusz gyűrűit alkotó anyag folyamatosan hullik a gázóriás felé. A szakértők most a Cassini űrszonda információit elemezve arra jutottak, hogy a folyamat meglepően „gyors”: már 100 millió év múlva eltűnhetnek a Szaturnusz gyűrűi – írja az IFLScience.
A James O’Donoghue, a NASA Goddard Űrközpont munkatársa által vezetett csapat szerint a gyűrűket alkotó poros, jeges kristályokat folyamatosan vonzza a bolygó gravitációja, bizonyos kristályokra pedig a Szaturnusz mágneses mezeje is hat. A töltött törmelékek láthatatlan mágneses utakon közlekednek, és nagy mennyiségű vizet szállítanak magukkal.
A kutatók számításai alapján a folyamat hatására fél óra alatt egy olimpiai méretű úszómedencényi víz keletkezik. Így önmagában a gyűrűrendszer még mintegy 300 millió évig maradhatna fenn, a Cassini azonban azt is felfedte, hogy a Szaturnusz egyenlítőjénél még gyorsabb a folyamat. Az adatok azt mutatják, hogy a bolygó gyűrűrendszerének kevesebb mint 100 millió éve maradt.
A csillagászok szerint a gyűrűrendszer 100 millió évnél is fiatalabb lehet, és két jeges hold összeütközésével alakulhatott ki. „Szerencsések vagyunk, hogy láthatjuk a Szaturnusz gyűrűrendszerét, amely éppen életciklusa közepén jár” – mondta O’Donoghue. A szakértő ugyanakkor hozzátette, ez azt is jelentheti, hogy lemaradtunk a Jupiter, az Uránusz és a Neptunusz hatalmas gyűrűrendszerének megcsodálásáról. Ezen égitestekhez napjainkban csak vékony gyűrűk tartoznak.