Amit a tengeri madarak elmondanak az árapályról
Az alkák gyűjtötte adatok segíthetnek a megújuló energiatermelés fejlesztésében.
Amikor az Angol Királyi Madárvédelmi Társaság (Royal Society for the Protection of Birds, RSPB) alkákat jelölt meg GPS adóval, az volt a céljuk, hogy nyomon kövessék a viselkedésüket és mozgásukat Észak-Wales partjainál. A jeladók adatai azt mutatták, hogy éjszaka ezek a madarak idejük nagy részét tétlenül töltik a tenger felszínén. „Az adatoktól azt vártuk, hogy kiderüljön, a madarak sodródnak-e az árapály keltette áramlatokkal” – mondta Matt Cooper, a Wales-ben található Bangor Egyetem óceánkutatás mesterszakjának hallgatója. Úgy tűnik, igen. Erre mutat rá a European Geosciences Union (EGU) által kiadott Ocean Science tudományos szaklapban 2018. november 29-án megjelent cikk.
A publikációban Cooper és munkatársai arról számolnak be, hogy a madarak GPS-adatai alapján valóban mérni lehet az óceáni áramlatok jellemzőit. Így olyan adatokhoz juthatnak a kutatók, amiket korábban drága volt beszerezni, és hasznosak lehetnek többek között az árapály jelenségét kihasználó megújuló energiatermelés során is. A skóciai Shetland partjainál telepített árapály turbinák már termelnek elektromos áramot.
A térkép a vizsgálat helyszínét mutatja, az egyik megjelölt madár 2012. május 17. és 21. között bejárt útvonalával. Amikor a madár kirepül a Puffin szigeten lévő lakóhelyéről, a pontok viszonylag távol vannak egymástól. Amikor a vízen ringatózik, a pontok összesűrűsödnek, és követik az áramlatokat. A beillesztett kisebb térképen az Ír tengeren elhelyezve látszik a vizsgálati helyszín, Liverpoolhoz 70 km-re keletre található a Puffin szigettől.
Fordítás: bajomi.eu