Drágakövektől roskadozó bolygóra bukkantak
A 21 fényévre fekvő égitest ötször nehezebb a Földnél, sűrűsége azonban jóval kisebb.
A HD219134 b jelű objektum a jelek alapján bővelkedik az alumínium-oxidban, mely anyag számos drágakő fontos összetevője – írja az IFLScience. A szakértők ezért úgy gondolják, hogy a bolygón nagy mennyiségben fordulhatnak elő zafírok és rubinok.
A HD219134 b három nap alatt tesz meg egy teljes kört a csillag körül, így igen közel fekszik az égitesthez, egy rendkívül forró régióban. A kutatók számítógépes modellek segítségével mérték fel, hogy miként alakulhat ki egy ilyen bolygó, és arra jutottak, hogy az égitesten sok lehet a kalcium és alumínium, illetve a szilícium és magnézium, de a vas csak kis mennyiségben fordulhat elő.
A szakértők úgy vélik, hogy a HD219134 b az úgynevezett szuperföldek egy egészen új típusát alkotja. Caroline Dorn, a Zürichi Egyetem munkatársa és a csapat vezetője szerint az efféle égitestek, ha léteznek, úgy teljesen eltérnek a többi Föld-szerű objektumtól.
A kutatók vizsgálataik során további három jelöltet találtak, amelyek a HD219134 b-re hasonlíthatnak.
Dornék egy alternatív hipotézist is kidolgoztak, hogy megmagyarázzák a HD219134 b szokatlanul alacsony sűrűségét. Ezen elmélet szerint az is elképzelhető, hogy a bolygón rendkívül mély óceánok találhatóak, erre azonban kicsi az esély a csillaghoz való közelség miatt.