Kína a Hold túlsó oldalán landolt
Űrtörténelmet írt a kínai Csang'e-4 robot, miután elsőként sikerült leszállnia a Hold túlsó oldalán.
A Csang’e-4 űrszonda 2019. január 2-án landolt a 186 kilométer széles Von Kármán-kráterben – írja a Space.com. Az emberiség történetében ez az első alkalom, amikor űreszközt sikerült juttatni a Hold túlsó oldalára.
Az elkövetkező hónapok során a Csang’e-4 különböző vizsgálatokat fog végrehajtani. A robot segítségével a kutatók jobban megismerhetik a Hold struktúráját, formálódását és fejlődését.
Jim Bridenstine, a NASA igazgatója egy Twitter-bejegyzésben gratulált Kínának a történelmi manőver végrehajtásához. A NASA a közelmúltban több jelentős űrtörténeti sikert is elért, január 1-én például megközelítették az eddigi legtávolabbi égitestet, a 2014 MU69 jelű aszteroidát.
A Hold kötött tengelyforgású égitest: ez azt jelenti, hogy mindig egyazon oldalát mutatja anyabolygója, azaz a Föld felé. A közelebbik oldalán már több szerkezet is landolt, az Apollo-missziók során még űrhajósok is leszálltak a Hold ezen felén. A túlsó oldalra azonban még nem sikerült űreszközt juttatni.
Az égitest túlsó oldalát sötét oldalnak is nevezik. Bár az elnevezés megtévesztő lehet, hiszen ezt a területet pontosan ugyanannyi napfény éri, valójában mégis találó, hiszen ezen az oldalon a Hold blokkolja a közvetlen kommunikációt.
Hogy tartani tudják a kapcsolatot a Csang’e-4-gyel, Kína 2018 májusában egy kommunikációs műholdat küldött a Holdhoz. Ezen űreszköz segítségével a Csang’e-4 képes továbbítani értékes adatait, illetve fogadni a földi irányítás utasításait.