Növényegészség a levegőből és a világűrből
Földünket napjainkban is folyamatosan vizsgálják az űrből és a levegőből készített felvételek alapján.
Előző cikkünkben megmutattuk, hogy a fényképek különböző mérések alapjául szolgálhatnak. Most kifejezetten a vegetáció állapotára utaló multispektrális felvételek, a velük számolható képletek és első sorban az NDVI index mérésének módszereit ismertetjük.
A növénytakarót életterünk tüdejeként szokták emlegetni, ám ebben a funkciójában beálló legkisebb változás is komoly hatással lehet az emberiség állapotára és jövőjére. A mezőgazdasági és erdőgazdasági termelés szempontjából is létfontosságú az ültetvények, növényi kultúrák állapotának folyamatos követése, feltérképezése. Ezért az utóbbi fél évszázadban számos módszert tökéletesítettek a rovarkárok, a nem megfelelő tápanyag ellátottság és egyéb problémával érintett területek lokalizálására, a beavatkozások megtervezése és a gazdálkodás hatékonyságának növelése érdekében.
A következő videó röviden és közérthetően mutatja be a vegetáció felülről megvalósuló térképészeti és monitoring célú fényképezésének módszereit. Ismerteti az NDVI térképek készítését és a módszerek kialakulását, elterjedését is érinti.
A multispektrális légi felmérések kialakulását, felhasználását, köznapi értelemben elérhetővé válását és az NDVI index számítását bemutató videó.
Javasolt irodalom:
NASA Earth Observatory Web: A vegetáció mérése (NDVI és EVI)
A Bonni Egyetem Természettudományi és Erőforrás-védelmi Intézetének (INRES) Távérzékelési Index Adatbázisa
Verőné Wojtaszek Malgorzata (2010): Távérzékeléssel szerzett adatok számítógépes kiértékelése
Kern Anikó, Bognár Péter, Pásztor Szilárd, Lichtenberger János, Steinbach Péter, Ferencz Csaba: Műholdas távérzékelés az ELTE űrkutató csoportjában