Ókori erődöt találtak Egyiptomban
Berenike egy 2300 éves kikötő a Vörös-tenger partján.
A lengyel és amerikai régészek által azonosított erőd abban az időszakban jött létre, amikor Egyiptomot a Ptolemaida-dinasztia uralta – írja a Live Science. A fáraók Nagy Sándor egyik tábornokának leszármazottai voltak.
Marek Woźniak és Joanna Rądkowska, a Varsói Egyetem munkatársai és a csapat tagjai azt írják, az erőd nyugati részét egy kettős falrendszer védte, a stratégiailag fontos szakaszokon pedig szögletes tornyokat alakítottak ki.
Berenike kaputornyában egy sziklába vájt kutat, illetve vízgyűjtő csatornákat és medencéket találtak. Úgy tűnik, a korszakban a régió éghajlata jóval nedvesebb volt.
Az északi faltól délre egy szemétlerakó is előkerült, melyben különböző agyagfigurákat, érméket és egy elefántkoponya töredékét tárták fel. Olyan nyomra nem bukkantak, amely arra utalna, hogy az erődöt valaha is megostromolták.
Berenike azon erődrendszer része lehetett, amelyet a Vörös-tenger partján emeltek. A Ptolemaidák a helyi kikötőkön keresztül hozták be harci elefántjaikat, az állatok feltételezhetően Eritrea felől érkeztek.
Miután Róma időszámítás előtt 30-ban meghódította Egyiptomot, a kereskedelem bővült, Berenike pedig fontos központtá vált a térségben.