Különös jelek érkeztek az űrből
A gyors rádiókitörések (FBR-ek) nagy energiájú asztrofizikai jelenségek, amelyek felvillanó rádiópulzálások formájában láthatóak. Egy szempillantásnál is jóval rövidebben és látszólag rendszertelenül villannak fel az égbolton.
A szakértők az elmúlt évek során több tucat gyors rádiókitörést érzékeltek, pontos forrásukat azonban egyelőre nem ismerik, csupán annyit tudni, hogy valahonnan a Tejútrendszerből érkeztek. Kanadai kutatók most újabb 13 FBR-t mutattak ki – számol be az IFLScience.
A csapat egy új teleszkóp, a CHIME (Canadian Hydrogen Intensity Mapping Experiment) segítségével fedezte fel a jeleket. A 13 új kitörésből hét olyan alacsony frekvenciába esett, hogy a CHIME éppen csak érzékelni tudta őket. Ez azt sugallja, hogy ennél alacsonyabb frekvenciájú FBR-ek is lehetnek. Arun Naidu, a McGill Egyetem munkatársa és a csapat tagja szerint érdekes látni, hogy milyen széles frekvenciatartományban mozognak a kitörések.
A kutatók az új vizsgálat során találtak egy ismétlődő jelet, ezzel kettőre növekedett az ismert ismétlődő gyors rádiókitörések száma. Az FRB 180814 jelű kitörés forrása jóval közelebb van, mint a másik ismétlődő jelé. Az FRB 180814 azonosítása megerősíti azt az elképzelést, hogy további ismétlődő kitörések várnak felfedezésre.
A most azonosított jelekben a szakértők komoly szóródást mutattak ki, ez azt sugallja, hogy az FBR-ek olyan környezetekben – talán egy szupernóva maradványánál vagy egy fekete lyuk közelében – alakultak ki, melyek komoly nyomokat hagynak a rádióhullámokon.
Az új eredmények segíthetnek jobban megérteni az FBR-ek természetét, igaz, így is sok még a kérdés a rejtélyes kitörésekkel kapcsolatban.