A nyelőcsőben lévő mutáns sejtek nem biztos, hogy rákot okoznak

Az élettanilag normális nyelőcső-sejtekben is előfordulnak mutációk, a gyakori alkoholfogyasztás és a dohányzás hatására azonban a mutáción átesett sejtek gyorsan szaporodnak és rákhoz vezethetnek.

A latin-angol szóösszetétellel oesophageal squamous cell carcinomanak (ESCC-nek) nevezett betegség Ázsiában a nyelőcső daganatainak leggyakoribb változata. Friss kutatások arra mutattak rá, hogy a rákhoz vezető sejtvonalak, klónok a nyelőcső élettanilag normális szövetében is megjelennek. Ugyanakkor eddig tisztázatlan volt az ilyen sejtek és az ESCC betegséghez vezető kockázati tényezők (úgymint életkor, alkohol és dohányzás) közötti kapcsolat.
Seishi Ogawa és munkatársai egy széles körű, japán kutatókból álló együttműködés keretében végeztek kutatásokat a fent vázolt témában. Eredményeiket a 2019-es esztendő első, január 2-án megjelent Nature számában közölték.
A szakemberek 139 páciens nyelőcsövének szövetéből vett mintát elemezték. A populáció egy részénél korábban ESCC-t diagnosztizáltak, mások szervezetében nem volt jelen a rák. A cikk szerzői azt írják, hogy sok minta tartalmazott mutáción átesett sejtvonalakat, főként olyanokat, amelyeknél a rákhoz kötődő NOTCH1 gén mutálódott. Ezen sejtklónok már gyermekkorban megjelenhetnek. A mutálódott sejtek száma és aránya a páciensek korával növekedett, és a 70 éven felüliek esetében a nyelőcső nyálkahártyájának jelentős részét már ilyen sejtek alkották.
Ugyanakkor a tudományos közlemény szerzői arról számolnak be, hogy sok mutáns sejtvonal a fentiek dacára nem fejlődik rákos daganattá, ezáltal az ESCC teljes élettartamra vonatkozó kockázata alacsony maradt. Kimutatták azt is, hogy az erős ivás és dohányzás felgyorsítja a mutációk felhalmozódását. Ez arra utal, hogy az említett környezeti tényezőknek kulcsszerepük van a nyelőcső-daganatok kialakulásában.