A gőzhajtásos űreszközöké lehet a jövő
A Közép-Floridai Egyetem munkatársai érdekes ötlettel álltak elő.
A Közép-Floridai Egyetem (UFC) csapata egy magánvállalattal, a Honeybee Robotics-szal azon dolgozik, hogy létrehozza az első gőzhajtásos űrszondát – írja a Space.com. Az apró szerkezet a tervek szerint aszteroidákból, bolygókból és holdakból szerezhetné üzemanyagát. A mikrohullámú sütő nagyságú szerkezet leszállóegységként is működne, és úgy tudna égitestek közötti missziókat teljesíteni, hogy időnként landolna egy-egy vizes objektumon.
Phil Metzger, a UCF munkatárs szerint a technológia segítségével a Cerest, az Europát, a Titant, a Plutót, a Merkúr pólusait vagy aszteroidákat kereshetnének fel – minden olyan helyet, ahol a víz kellően alacsony gravitáción van jelen.
A WINE (World Is Not Enough – A világ nem elég) prototípusával a közelmúltban sikeres tesztet hajtottak végre egy szimulált aszteroidánál. A szerkezet egy fúróberendezéssel vizet nyert ki a modellezett objektumból, üzemanyaggá alakította a folyadékot, majd gőz segítségével fölemelkedett a felszínről.
A prototípus komplett rendszerét Metzger és kollégái három éven át készítették, a fejlesztést a NASA is támogatta. Az űreszközhöz napelemek is tartoznak, melyek további energiával látják el a WINE-t. Ahhoz, hogy a szerkezet valódi űrmisszióra induljon, további kísérletekre és finomításokra lesz szükség.