Az élet a jégpáncél mélyén is virágzik

Az Antarktisz elsőre egy fagyos, jeges pusztaságnak tűnhet, ez azonban ne tévesszen meg senkit: valósággal burjánzik az élettől.

Kutatók 2018 végén fúrták át a Mercer-tó fölötti jégpáncélt, hogy a tó vizében fölmérjék az ökoszisztémát. Most a kutatók ismertették első eredményeiket – írja az IFLScience.
Az adatok alapján a jég alatti vízben rengeteg baktérium él. Ez a felfedezés az asztrobiológia számára is értékes lehet: ha a Földön az élet képes fennmaradni ilyen mostoha körülmények között, talán távoli, jéggel borított égitesteken is jelen lehet.
A közel veszprémnyi területű Mercer-tóban az előzetes vizsgálatok során milliméterenként 10 ezer baktériumsejtet azonosítottak. Bár ez csupán töredéke az óceáni baktériumsűrűségnek, így is azt jelenti, hogy a jég alatt nagy mennyiségben van jelen az élet. Lehetséges, hogy a tóban komplexebb élőlények, például medveállatkák is jelen vannak.
John Priscu, a Montanai Egyetem munkatársa és az expedíció vezetője szerint a vízben elég szerves anyag van ahhoz, hogy az összetettebb élőlényeket is képes legyen ellátni.
Nem a Mercer-tó az egyetlen nyugat-antarktiszi szubglaciális tó, amelyben baktériumokat találtak, 2013-ban a Whillans-tóban metánevő mikrobákat fedeztek fel.
Az efféle rejtett állóvizek feltérképezése csak az elmúlt években indult meg, így még meglehetősen sok a kérdés a bennük található ökoszisztémákkal kapcsolatban.