Ősi ütközés miatt alakulhatott ki az élet a Földön

Egy új tanulmány szerint az élet építőelemei a Holdat létrehozó ütközés során jelenhettek meg bolygónkon.

Nagyjából 4,4 milliárd évvel ezelőtt az ősi Föld egy Mars-nagyságú égitesttel ütközött, a becsapódás hatására pedig kiszakadt bolygónkból az az anyag, amely utóbb a Holdat alakította ki. Egy új kutatás szerint ugyanakkor az esemény egyéb hatással is járhatott, amely végül az élet kifejlődéséhez vezetett – írja a Live Science.
Damanveer Grewal, a houstoni Rice Egyetem munkatársa és kollégái úgy vélik, hogy az ütközéssel jelent meg a földfelszínen az élet kialakulásához szükséges szén, nitrogén és kén.
Bár az anyagok a mélyben, a magnál régóta jelen voltak, nem tudtak interakcióba lépni a felszínen előforduló elemekkel. Korábban több szakértő is felvetette, hogy a szén, nitrogén és kén speciális meteoritokkal, úgynevezett szenes kondritokkal érkeztek bolygónkra, a probléma azonban az, hogy ez efféle objektumok szén- és nitrogéntartalma nem egyezik meg a magon kívüli anyag összetételével. A kutatók ezért azt kezdték el vizsgálni, hogy elhozhatta-e az elemeket egy másik bolygó a felszínre. Ennek vizsgálatához különböző ütközéseket kezdtek modellezni egy speciális kemencében. A kutatók egy grafitkapszulát, a bolygómagot helyettesítő fémport és az ütköző objektum köpenyét helyettesítő szilikátport helyezték magas hő és nyomás alá.
A teszteket követően nagyjából egymilliárd szimulációt futtattak le, majd megállapították, hogy a szén- és nitrogénarányt, illetve az időzítést figyelembe véve a legnagyobb eséllyel a Holdat kialakító ütközés hozhatta el az élet számára szükséges elemeket.