Több ezer éves maradványok a mélyből

Rákok, medveállatkák, és növények vagy gombák nyomait találták meg kutatók egy ősi tóban az Antarktisz egy kilométeres jege alatt.

2019 elején kétszer is hírt adtunk egy érdekes, úttörő kutatásról. Most a Nature c. tudományos lap 2019. január 18-án megjelent beszámolója alapján újra jelentkezünk a témával.

Az Antarktiszi Szubglaciális Tókutató Csoport (Subglacial Antarctic Lakes Scientific Access, SALSA) tagjai 2018. december végén fúrták meg a Mercer-tavat. Akkor még nem gondolták, hogy egysejtű mikrobáknál komplexebb élőlényeket találnak. Ennek ellenére mintát vettek a tó fenekén lévő iszapból, és megvizsgálták mikroszkóppal. Így találtak rá a rákok és medveállatkák maradványaira, illetve olyan képletekre, amelyekről még nem tudják, hogy növényektől, vagy gombáktól származnak. A szakértők szerint a leletek több ezer, vagy akár több tízezer évvel ezelőtt jöttek létre. Úgy gondolják, hogy az élőlények a Transzantarktikus Hegység tavaiban és patakjaiban lakhattak. Ez a hegyvonulat a kontinens belsejében húzódik, és mintegy 50 kilométerre a most vizsgált jég alatti Mercer-tótól délre található.

Ha sikerül kideríteni, hogy pontosan mikor és hol éltek ezek az organizmusok, és hogyan kerültek a tóba, akkor az adatok segítenek majd megérteni az Antarktisz gleccsereinek visszahúzódásaiból és előretöréseiből álló, jégkorszakokon átívelő ciklusait. A jövőben azt tervezik a kutatók, hogy szénizotópos kormeghatározással derítik ki az egykori élőlények pontos korát, és leolvassák a genomjukat.
Forrás: bajomi.eu