Apró űrszondák írtak űrtörténelmet
Több mint egy hónapja nem jelentkeztek első bolygóközi cubesatok.
A NASA szerint a Mars Cube One (MarCO) párosa több mint egy hónapja nem adott jelet magáról – írja a Space.com. A MarCO-A és MarCO-B apró műholdak úgynevezett cubesatok, melyeknek előállítási költsége viszonylag alacsony.
Az űreszközöket 2018 májusában bocsátották fel azzal a céllal, hogy bebizonyítsák: az efféle műholdak képesek a Földtől távolabb is értékes adatokat gyűjteni. „Levertünk egy cölöpöt a talajba. A jövő cubesatjai még messzebbre juthatnak” – mondta Andy Klesh, a NASA munkatársa és a misszió vezetője.
A műholdakat az InSight leszállóegységgel együtt indították útnak, a cubesatok pedig a robot marsi landolása során folyamatosan közvetítettek. A parányi műholdak gyorsabban küldték az adatokat, mint bármelyik másik kommunikációs rendszer a vörös bolygónál.
Bár a MarCO 18,5 millió dolláros küldetése az InSight leszállásával beteljesült, a szerkezetek folytatták útjukat. Legutóbb január 4-én fogták a MarCO-A jelét, jelenleg pedig mintegy 3,2 millió kilométerre lehet a Marstól. A MarCO-B utoljára 2018. december 29-én jelentkezett, és nagyjából feleekkora távot tehetett meg azóta.
A NASA a nyáron ismét megpróbál majd kapcsolatot létesíteni a műholdakkal, amikor közelebb kerülnek a Földhöz.