A csontrák egyik legkorábbi példájára bukkantak

A betegség nyomát egy 240 millió éves, páncéltalan teknős kövületében mutatták ki.

240 millió évvel ezelőtt komoly betegség alakult ki egy ősi teknősnél, a szakértők pedig most végre elkészítették a diagnózist: az állat csontrákban szenvedett – számol be a Live Science. A kutatók szerint ez a betegség legkorábbi ismert esete a hüllők, madarak és emlősök körében.
Bruce Rothschild, a Carnegie Természettudományi Múzeum munkatársa és a csapat tagja szerint kifejezetten ritkán találni kövületekben csontdaganatot. Ennek oka nem az, hogy a távoli múltban ritkább volt az efféle betegség, hanem az, hogy röntgenes vizsgálat nélkül gyakorlatilag lehetetlen azonosítani azt.
A kutatók mikroszkópos és komputertomográfia segítségével elemezték a Németországban, 2013-ban felfedezett Pappochelys rosinae maradványait. A faj a modern teknősök őse volt, igaz, páncéllal nem rendelkezett. A páncélos teknősök csak mintegy 205-210 millió éve jelenhettek meg.
A vizsgálat során a kutatók a daganatot a csonthártyában mutatták ki. Rothschild szerint ilyen idős leleteknél néha nehéz megkülönböztetni a rákot a fertőzésektől, jelen esetben viszont nem találtak olyan nyomokat, amelyek fertőzésre utalnának. Ehelyett minden jel arra mutat, hogy az állat egy rosszindulatú csontdaganatban, periostealis osteosarcomában szenvedett. Ez lehet a betegség legkorábbi ismert esete a magzatburkosok körében.
Rothschild szerint a kövületben felfedezett rák sokban hasonlít arra, amit a mai betegeken elvégzett röntgenfelvételeken is látni.