Úttörő kutatónőről nevezik el a következő európai marsjárót
Rosalind Franklin nagyban hozzájárult a DNS szerkezetének megismeréséhez.
Az Európai Űrügynökség (ESA) következő marsjáróját az angol kémikusról, Rosalind Franklinről fogják elnevezni – írja a The Verge. Az ExoMars programhoz tartozó robotot jövőre fogják felbocsátani.
Az ESA 2018 júliusában hirdetett pályázatot a rover elnevezésére, az Európai Unió lakosai összesen mintegy 36 ezer nevet javasoltak, Rosalind Franklin nevét pedig egy szakértői csoport választotta ki. A pályázat végeredményét csütörtökön ismertették.
1953-ban a kutatónő röntgenfelvételt készített egy DNS-szálról, ezzel elsőként szolgáltatva vizuális bizonyítékot annak kettős spirálszerkezetére. Franklin öt évvel később, 37 éves korában halt meg.
A tudós munkásságának jelentőségét sokáig nem ismerték fel, idővel azonban ez megváltozott: mára egy aszteroida, illetve számos épület és díj viseli a nevét.
Jenifer Glynn, Franklin testvére sokat látogatta nővérét, amikor az utolsó napjait kórházban töltötte. Glynn szerint Franklin nagyon izgatott volt, amikor megtudta, hogy elindult a szovjet Szputnyik, és ezzel kezdetét vette az űr feltérképezése. „Sosem gondolta volna, hogy 60 évvel később elküldenek egy rovert a Marsra, amely az ő nevét viseli, de valahogy ettől ez a projekt még különlegesebb” – nyilatkozta Glynn.
Az orosz Roszkozmosz és az ESA által vezetett ExoMars célja eredetileg az volt, hogy eljuttassanak egy műholdat, egy leszállóegységet és egy marsjárót a vörös bolygóhoz. A lander azonban 2016-ban nem járt sikerrel, és leszállás közben a Marsba csapódott.
A szakértők bíznak benne, hogy a rover missziója sikeresebb lesz. A napelemekkel, fúróberendezéssel, radarral és belső laboratóriummal ellátott szerkezet az élet lehetséges jelei után is fog kutatni. Ha minden a tervek szerint halad, a robot 2021-ben fog leszállni a Marson.