Kiderült, mikor fog összeütközni a Tejútrendszer és az Androméda-galaxis

Egy friss kutatás szerint a vártnál mintegy 600 millió évvel később fog bekövetkezni az összeolvadás.

A Roeland van der Marel, a Baltimore-i Űrtávcső-tudományos Intézet munkatársa által vezetett csapat a Gaia űrtávcső adatait elemezve megállapította, hogy a Tejútrendszer és az Androméda-galaxis mintegy 4,5 milliárd év múlva fog találkozni – írja a Space.com. A kutatók eddig úgy gondolták, hogy az ütközés nagyjából 3,9 milliárd év múlva történik majd.
Az Európai Űrügynökség űrtávcsöve, a Gaia 2013-ban indult, feladata pedig az, hogy feltérképezze a Tejútrendszert. Éppen ezért főként a galaxisunkban elhelyezkedő objektumokat vizsgálja, igaz, olyan csillagok is akadnak a megfigyelt égitestek között, amelyek a környező rendszerekben, például az Androméda-galaxisban keringenek.
A friss kutatásban a csapat a Gaia 2018 áprilisában közzétett, a 2,5 millió fényévre fekvő Androméda-, illetve a 3 millió fényévre található Triangulum-galaxisra vonatkozó adatait elemezték. Az analízisnek köszönhetően a szakértők következtetni tudtak a két rendszer forgási arányaira, illetve múltbeli és jövőbeli mozgási irányára.
A számítások azt mutatták, hogy az Androméda-galaxis a véltnél mintegy 600 millió évvel később fog találkozni rendszerünkkel, az ütközés pedig nem annyira frontális, hanem inkább oldalsó lesz.
Igaz, rendszerünk ekkorra már túl lesz egy összeolvadáson, a becslések alapján ugyanis nagyjából 2,5 milliárd év múlva a Tejútrendszer egy törpegalaxissal, a Nagy Magellán-felhővel fog összeütközni.