Elegendő alvás csökkenti az érelmeszesedés kockázatát egereknél
A Nature-ben publikált kutatás eredményei szerint a megfelelő alvás támogatja a szív- és érrendszer egészségét. Ezen vizsgálatokat emberen is érdemes lesz megismételni.
Az érelmeszesedés folyamata során az erek egyébként sima, hézagmentes belső lemeze egyenetlen lesz, majd a véráramból különböző zsírtartalmú anyagrészecskék rakódnak le a falukra. Később az erek burkolata merevvé válik, elmeszesedik. Akár vérrög is lerakódhat, szűkítve vagy elzárva a keringést.
Már korábbi egészségügyi kutatások is megállapították, hogy a rövidebb, vagy gyengébb minőségű alvás összefügghet különböző egészségügyi problémákkal – például a szívbetegség kockázatát is növeli. Ugyanakkor az orvostudomány keveset tud ezen összefüggés sejt- és molekulaszintű konkrét folyamatáról.
A Filip Swirski által vezetett, Ausztriában, Svájcban és az USA-ban dolgozó, egy magyar kollégát (Kiss G. Mátét) is alkalmazó kutatócsoport olyan egereket vizsgált, amelyek egy genetikai módosítás nyomán fokozottan hajlamosak az érelmeszesedésre. Kísérleteik során egy automata eszközzel kétpercenként megzavarták a vizsgálatokba bevont egerek egyik csoportjának alvását, miközben magas zsírtartalmú, illetve magas koleszterintartalmú eleséggel táplálták őket.
Az eredményekről a Nature folyóirat 2019. február 13-án megjelent számában számoltak be a kutatók. A hosszú távon és folyamatosan zavart alvású állatok nyugtalanabbak voltak, szervezetük több gyulladásos sejtet termelt és több esetben fejlődött ki náluk keringési zavar. Az egerek emellett az ébrenlét szabályozásában résztvevő, az agyban képződő hypocretin nevű molekulából is kevesebbet termeltek. Amikor külső beavatkozással visszaállították az állatokban a hypocretin szintjét, az érelmeszesedés folyamata is lassult.
A szerzők következtetése szerint a zavartalan álom segít a megfelelő hypocretin-szintet fenntartani, és védő funkciót nyújt a szív- és érrendszeri egészség megőrzése során.
Forrás: bajomi.eu