A tengerisünök 500 millió éves unokatestvérei
Kivételes állapotban őrződtek meg néhány marokkói fosszília puha testrészei – így lehetőség nyílt egy 150 éves dilemma feloldására.
A néhány centiméteres állatok – a Stylophora csoport tagjai – mintegy 500 millió évvel ezelőtt tenyésztek az óceánokban. Ugyanakkor a szokatlan anatómiájuk miatt a kutatók sokáig nehezen tudták elhelyezni őket az élőlények evolúciós törzsfáján. Amennyiben a nyúlványuk a farok megfelelője volt, akkor a szóban forgó állatok a gerincesek ősei voltak. Ugyanakkor a több lemezből álló vázuk inkább a tüskésbőrűek (tengerisünök és tengericsillagok) anatómiájára emlékeztet, bár a Stylophorák esetében hiányzik a tüskésbőrűek jellegzetes szimmetriája.
A CNRS francia kutatóhálózat egyik munkatársa, Bertrand Lefebvre a Lyoni Egyetem Geológia Tanszékén dolgozik. Az ő vezetésével működő kutatócsoport a fent vázolt 150 éves vitát zárta le nemrégiben azon rendkívüli fosszíliák segítségével, amelyeket a marokkói Bou Izargane lelőhelyen találtak. Az őslénytanban ritkaságszámba megy, hogy az állatok puha részei pirit ásványként őrződtek meg. A vasat feltérképezve a kutatók felfedezték a nyúlvány finom struktúráját, ami egy tengericsillag karjához hasonlít. Ezen szervezeteknek tehát nem volt se farkuk, se fejük – helyette táplálkozó kart viseltek.
A kutatók eredményeiről a Geobios tudományos folyóirat 2019 februári számában számoltak be.
Forrás: bajomi.eu