Érthetetlenül viselkedő csillagot fedeztek fel
Az objektum egy alkalommal látványosan elhalványult, azt azonban nem tudni, hogy ezt mi idézte elő.
Különös csillagra bukkant Theodore Rappaport, a New York-i Egyetem munkatársa és csapata – számol be az IFLScience. Az objektum a megfigyelés során egy napra mintegy 80 százalékkal halványabb lett. Hasonlóan viselkedő égitestet találtak már a kutatók, ilyen a Tabby csillaga, amelynél 2016-ban 22 százalékos ingadozást mutattak ki.
Az új csillag, az EPIC 204376071 elhalványulása hirtelen történt, ezt követően azonban egyenletesen erősödött a fénye, egészen a normál állapotáig. A csillagok fényingadozását általában az előttük elhaladó égitestek idézik elő, az EPIC 204376071 esetében ugyanakkor az elhalványulás mértéke és a fényingadozás aszimmetriája másra utalhat.
A szakértők két elméletet is kidolgoztak a jelenséget tanulmányozva, igaz, egyik sem magyaráz meg minden adatot. Az egyik hipotézis szerint az elhalványulást egy hatalmas gáztömeg, a másik szerint pedig egy 3 Jupiter-tömegű gyűrűs bolygóhoz tartozó porlemez okozta.
Izgalmas lenne, ha egy állandó poros objektum keringene a csillag körül, a kutatók szerint ugyanakkor erre nincs sok esély. Az EPIC 204376071 még kifejezetten fiatal, nagyjából 10 millió éves lehet, és feltételezhetően minden közelében elhaladó anyagot magába szív. Éppen ezért az elhalványulás is egyszeri eset lehetett.
Mivel a kutatók nem tervezik tovább vizsgálni a csillagot, elképzelhető, hogy sosem kapunk magyarázatot titokzatos fényingadozására.