Megfejthették a zöld jéghegyek titkát
Az Antarktisznál bizonyos jéghegyek különös, zöld árnyalatúak. A szakértők évtizedek óta próbálják kideríteni, hogy mi lehet ennek az oka.
Kutatók egy csoportja úgy véli, hogy a jéghegyek különleges színét a vas-oxid adja – írja a Live Science. Stephen Warren, a Washingtoni Egyetem glaciológusa és a csapat vezetője szerint a helyi selfjegekről leváló jéghegyek képesek messzire szállítani az óceánban a vas-oxidot, amely elolvadva a vízbe kerül. Itt aztán a fitoplanktonok tápanyagként hasznosíthatják az anyagot.
Warren 1988 óta foglalkozik a csak az Antarktisznál előforduló zöld jéghegyekkel, melyek nemcsak színük, hanem tisztaságuk miatt is különlegesek. A legtöbb jégtömeg fehér vagy kék, általánosságban pedig elmondható, hogy egy gleccser vagy jéghegy minél sötétebb, annál idősebb, és annál kevesebb buborékot tartalmaz.
A kutatók eleinte azt hitték, hogy a zöld jéghegyek színét valamilyen szerves anyag adja, a vizsgálatok azonban nem mutatták ki az organikus anyagok extrém magas szintjét. Az új vizsgálat során a szakértők ugyanakkor egy másik lehetséges forrást fedeztek fel az Amery-selfjég alatti tengeri jégben: a vasat. A jégself mélyén az elem szintje 500-szor magasabb mint a felszíni gleccserekben.
A vas a mélyben található kőzetekből származik. Ahogy a kőzet a gleccser mozgása során kopik, vaspor jön létre, amely utóbb oxidálódik, és elkeveredik a tengeri sóval. A létrejövő vas-oxid zöldre festi az azt felszívó jeget.
Ha a fenti elmélet igaz, úgy a zöld jéghegyek fontos szerepet játszanak az Antarktisz tápanyag-körforgásában. Warrenéknek ugyanakkor további elemzéseket kell elvégezniük, hogy igazolják hipotézisüket.