Újabb sikerek az AIDS gyógyításában
A Nature folyóirat a második olyan esetről számol be, amikor egy HIV-fertőzött embernél enyhülést tudtak elérni őssejt-átültetéses kezeléssel.
Eddig egyetlen dokumentált esetben fordult elő, hogy egy páciensbe, a vérképzésben részt vevő hemopoetikus őssejteket (HSCs – Hematopoetic Stem Cells) ültettek át, majd felépült a HIV-fertőzésből. Ezen őssejtekben a CCR5 receptor génjének Δ32 (delta 32)mutációja két másolatban volt jelen. A CCR5 egy a sejtek falán lévő receptor; a HIV-1 fertőzés ezen keresztül tud kötődni a sejtfalhoz. Amennyiben a Δ32 változat van jelen két példányban a genetikai állományban, azaz ebből a szempontból homozigóták a sejtek, a szervezet ellenáll a fertőzésnek. Az említett korábbi eset 10 évvel ezelőtt történt, és „berlini páciensként” szokták emlegetni orvosi körökben, illetve a szakirodalomban. Ugyanakkor az akkori kezelés nagyon agresszív volt, és mostanáig nem sikerült megismételni.
Timothy Ray Brown 2007-ben Berlinben élt, diagnózisa: HIV-pozitív és leukémia, állapota súlyos volt. Gero Hütter doktor javaslatára alkalmazták a következő módszert: Brown olyan donortól kapott csontvelőt akinek CCR5 Δ32, ritka genetikai mutációja volt. Ekkor már ismert volt, hogy akiknek ilyen mutációjuk van rezisztensek a HIV-re. Ez egy nagyon merész és Brown életét veszélyeztető kezelés volt, ám végül sikerrel jártak és a beteg ma is jól van.
Ravindra Gupta és munkatársai arról számolnak be a Nature 2019. március 5-én megjelent számában, hogy sikeresen hajtották végre ezen kezelés kevésbé agresszív változatát. A mostani esetben egy olyan HIV-1 fertőzött pácienst kezeltek, akin 2012-ben előrehaladott Hodgkin-kórt (a nyirokrendszer rosszindulatú daganata) diagnosztizáltak. A rák gyógyítása érdekében olyan vérképző őssejteket kapott a beteg, amelyekben két másolatban volt jelent a CCR5 Δ32 allél. A páciens szervezete csak enyhe választ adott az átültetésre.
A tudományos cikk szerzői arról számolnak be, hogy az átültetés után a beteg sejtjei homozigóták lettek az említett allélra. A HIV visszaszorítására alkalmazott retrovirus-terápiát 16 hónap elteltével abbahagyták az orvosok. Ebben az időpontban a vizsgálatok során azt találták, hogy a vírus genetikai anyagát (RNS-ét) már nem lehetett kimutatni a szervezetben.
Az új eredmények azt mutatják, hogy ami a „berlini pácienssel” történt, az nem egy elszigetelt eset volt, hanem sikeresen meg lehet ismételni. A kutatás új lehetőségeket nyitott meg arra, hogy a CCR5-ön alapuló AIDS-kezeléseket továbbfejlesszék a jövőben.
A beteg 18 hónapja jó állapotban van. Ugyanakkor a tanulmány szerzői szerint még korai lenne kijelenteni, hogy „meggyógyították” a HIV-fertőzésből.
Forrás: http://bajomi.eu/