FameLab – tudományról kreatívan
A FameLab a világ egyik vezető tudománykommunikációs versenye. Célja, hogy megtalálja a tudomány új szereplőit.
Világszerte egyre nagyobb szükség van arra, hogy a kutatók hatékonyan és mindenki számára jól érthetően tájékoztassanak tudományos eredményekről. Az ő sikereik inspirálják a jövő generációit, és egyúttal fogékonyabbá teszik a nagyközönséget az összetett kérdések iránt.
A szervezők várják azoknak 18 év feletti, természettudományi, műszaki, orvosi vagy matematikai témával foglalkozó diákok, kutatók vagy tanárok jelentkezését, akik a 21. század közönsége számára inspirálóan és izgalmasan tudnak beszélni tudományterületükről.
A versenyen résztvevőknek három percük van, hogy meggyőzzék a zsűrit és a közönséget a tehetségükről egy olyan előadással, amely értékelésében a tartalom, a közérthetőség és a személyes karizma egyaránt számít.
Az első FameLabet az angliai Cheltenham Tudományos Fesztivál szervezte. 2007-től a British Council közreműködésével a verseny nemzetközi lett, és az elmúlt tizenegy évben több mint 10 000 fiatal kutató vett részt rajta a világ minden tájáról. A FameLab résztvevői TEDx beszédeket tartottak, könyveket írtak, cégeket alapítottak és sikeres, hatékonyan kommunikáló kutatókká váltak.
A British Council 2019-ben is közel 30 országban rendez versenyeket Európában, Amerikában, Afrikában és Ázsiában.
FameLab Magyarországon
Itt a lehetőség csatlakozni a magyarországi versenyhez! A program a British Council és a Magyar Tudományos Akadémia szervezésében valósul meg. A kiválasztott résztvevők egy kétnapos tudománykommunikációs mesterkurzuson vesznek részt, amelyet a téma legjobb brit szakértői tartanak. A győztes pedig részt vehet a FameLab Nemzetközi Döntőjén a júniusi Cheltenham Tudományos Fesztiválon.
„Inspiráló volt! Sokat fejlődtünk abban, hogyan kommunikáljuk jól a kutatásunkat. Olyan emberekkel találkoztam, akiknek ugyanúgy szenvedélyük a tudomány – csodás volt. Örülök, hogy a FameLab közösség része lehetek!” – mondta a 2018-as nemzetközi Famelab döntőse, Kis-Tóth Ágnes, fizikus.
2018-ban a National Geographic Magyarország különdíját Fiser Béla, biofizikus, molekulatervező nyerte el.
Jelentkezés
Az előadás nyelve: magyar vagy angol
Az elődöntő időpontja 2019. április 5, melynek résztvevői közül a legjobbak részt vesznek a mesterkurzuson és a 2019. május 13-i döntőn.