Diákok éghajlatvédelmi tüntetése
A tüntetők szerint a felnőttek nem napjaink legkomolyabb fenyegetésével, azaz az éghajlatváltozással foglalkoznak.
Az elmúlt hónapokban Európa-szerte tüntettek a gyermekek a klímaváltozás miatt, a fiatalok iskolai sztrájkokat szerveztek, beszédeket tartottak. A mozgalom kiemelkedő alakja és elindítója a 16 éves Greta Thunberg, akiről itt olvashat bővebben.
A tüntetéssorozat mára világszintűvé vált, a gyermekek többek közt Ausztráliában, Új-Zélandon, Japánban és az Egyesült Államokban is hallatták hangjukat – írja az IFLScience.
A svéd Greta Thunberg a közösségi oldalakon használható #FridaysForFuture hashtag segítségével indította el a folyamatot. Greta 2018 augusztusában a svéd parlament előtt állt először ki, novemberre pedig mozgalma már több európai országban is megjelent. 2019. március közepén kiderült, hogy a lányt Nobel-békedíjra jelölték.
Március 15-én a gyermekek több mint 100 országban tüntettek az éghajlatváltozás ellen, Ausztrália egyes városaiban 20 ezres tömegek is összegyűltek. A fiataloknak egyetlen követelésük van: azonnal tegyenek lépéseket a klímaváltozás ellen.
„Képzeljétek el egy pillanatra, hogy ez milyen érzés! Látjuk, ahogyan mélyül a klímaválság, ismerjük a tényeket és mégsem vehetünk részt annak meghatározásában, kik hozzák meg a döntéseket a klímavédelemről. És tegyétek fel magatoknak a kérdést, hogy ti vajon nem sztrájkolnátok, ha azt gondolnátok, hogy a sztrájk segíthet a saját jövőtök biztosításában?” – olvasható a felnőttekhez és politikusokhoz intézett írásban.
WOW! #Australia you are soooooooo beautiful!!!
All around the world the youth are rising to demand action on #climatechange. Will we hear their cries and #ActOnClimate?#climatestrike #FridayForFutures #SchoolStrike4Climate #StopAdani #GreenNewDeal @GretaThunberg 🎬 via @GetUp pic.twitter.com/vNsjlFHeoU
— Mike Hudema (@MikeHudema) 2019. március 15.
Hogy a tüntetések milyen eredményt hoznak, még kérdéses, az ugyanakkor biztos, hogy a látványos akciókkal sokak figyelmét sikerült felhívni a problémára.