A Toyota építheti a jövő holdjáróját
Japán 2029-ben szeretne űrhajósok szállítására alkalmas járművet küldeni a Holdra. A tervezéssel a Toyotát bízták meg.
A Japán Űrügynökség (JAXA) 2019. március közepén jelentette be, hogy a Toyotával együttműködve akarja megépíteni a jövő holdjáróját – írja a Space.com. A tervek alapján a jármű egyetlen töltéssel lenne képes 10 ezer kilométert haladni.
Jamakava Hirosi, a JAXA elnöke szerint az emberek szállítására alkalmas, túlnyomásos roverek kulcsfontosságúak lesznek az égitest teljes feltérképezésében. A szakértők azt tervezik, hogy egy kétűrhajós (vészhelyzet esetén négy személy) befogadására alkalmas járművet hoznak létre. A hatkerekű, 6 méter hosszú, 5,2 méter széles és 3,8 méter magas holdjáróban 13 négyzetméternyi mozgástér lenne. A szerkezet ezzel jóval nagyobb lenne, mint az Apollo-programban használt eszközök. A JAXA-Toyota roveréről már most közzétettek látványterveket.
Az űrhivatal és a magáncég már 2018 májusa óta dolgozik a projekten. A jármű létrehozása nem egyszerű, hiszen a szerkezetnek rengeteg kihívással kell majd megküzdenie a Holdon. Tojoda Akio, a Toyota elnöke szerint a földi tapasztalataik segíthetnek majd a tökéletes holdjáró megtervezésében.
Az Egyesült Államok és Japán célja is az, hogy minél előbb ismét ember járjon a Holdon, ez azonban nem feltétlenül jelent rivalizálást. A jelenlegi tervek alapján Amerika már 2026-ra asztronautákat juttatna az égitestre, de az ilyen nagy szabású projekteknél előfordulhat csúszás.
Jim Bridenstine, a NASA vezérigazgatója korábban beszélt arról, hogy a Holdra szállást a nemzetközi partnerek segítségével akarják megvalósítani, így a JAXA-nak is van szerepe a programban. Bár a Japán Űrhivatal közleményében nem tért ki rá, de elképzelhető, hogy az új rovereket is használhatják majd az amerikaiak.