A tengeri vidrák eszközhasználatáról
A tengeri vidrák jól beazonosítható nyomokat hagynak a parton, amikor kagylók törnek föl a sziklákon. Ilyen nyomok segíthetnek régebbi vidra-élőhelyek megtalálásában is.
A tengeri emlősök közül egyedül a tengeri vidrákról ismert, hogy sziklákat használnak eszközként a táplálékuk (főként kagylók) feltöréséhez. Megfigyelések szerint víz alatt sziklához, illetve a vízparton lévő kövekhez ütögetik a prédájukat, viselkedésüknek azonban eddig ismeretlen volt a helyi környezetre való hatása.
Tengeri vidra táplálkozása. A videót készítette: Michael Haslam és munkatársai.
Jessica Fujii, Natalie Uomini és munkatársaik a Scientific Reports 2019. március 14-i számában tették közzé tanulmányukat, amelyben a fenti témát vizsgáló kutatás eredményeiről számolnak be. A biológusok tíz éven keresztül figyelték meg a Kalifornia középső részén található árapályzónás folyótorkolatban, az Elkhorn öbölben élő vidrákat. 421 sziklát mértek fel, és ebből 77-nek a felületén találtak olyan mintázatokat, amelyek a vidrák eszközhasználatából eredő kopást mutat. Ugyanezen a területeken sok kagylóhéj-hulladékokat is találtak, ezeken a törési mintázatok egyértelműen a ragadozó viselkedés során keletkeztek. A kutatók meg tudják különböztetni a vidrák által feltört kagylókat az ember, vagy más állatok által „kezelt” héjaktól. A szakértők véleménye szerint a sziklák és a kagylóhéjak felületén található, jól azonosítható sérülések lehetővé teszik a tengeri vidrák táplálkozási nyomainak azonosítását régebbi táplálkozási helyszíneiken. Ráadásul a mostani kutatási eredmények segíthetnek a kőhasználat evolúciójának jobb megértésében. Ez a viselkedés ugyanis ritkaságszámba megy az állatvilágban, különösen extrémnek számít a tengeri állatok között.
Forrás: bajomi.eu/