Mikor válunk felnőtté?
Mikor válik egy ember felnőtté? 18 évesen? Vagy amikor már elég tapasztalattal rendelkezik, van munkahelye, és önállóan él?
A kérdés nem egyszerű, szakértők egy csoportja ugyanakkor a biológia, egészen pontosan az agyfejlődés alapján talált választ.
A kutatók úgy gondolják, hogy 30 éves kor előtt még nem beszélhetünk biológiai értelemben vett felnőttekről – írja az IFLScience. A határ természetesen egyénenként változhat, de általánosságban elmondható, hogy a tinédzser kor végén olyan változások indulnak meg az agyban, amelyek a 20-as évek során végig kimutathatóak.
Ezek az átalakulások jelentősen befolyásolhatják az egyén viselkedését, és akár mentális zavarokat is előidézhetnek. A skizofrénia például férfiaknál a tinédzser kor végén és a 20-as évek elején, míg nőknél a 20-as évek végén jelentkezik a leggyakrabban.
Peter Jones, a Cambridge-i Egyetem szakértője és a csapat tagja szerint abszurd definiálni a gyermek- és a felnőttkor határát, hiszen az átállás egy hosszú folyamat. „Nincs gyermekkor és aztán felnőttkor. Az emberek egy úton, egy irányvonalon haladnak” – mondta Jones.
1904-ben már G. Stanley Hall, a gyermekkori pszichológiai fejlődés korai kutatója is leírta, hogy a test és az agy még a 20-as évek után is sokat változik.